Dialog med Jezusom in Pilatom priča o dveh različnih načinih gledanja na življenje. Jezus govori o novem svetu. Tudi na resnico gledata drugače. Za Pilata je »resnica« le orodje v rokah vladarjev. Z vidika političnih koristi je resnico pogosto nevarno zagovarjati. Bolj prikladna je laž, zato resnico pogosto ignoriramo ali zanikamo.Poncij, rimski upravitelj za Rim zakotne Judeje, ki ima vzdevek Pilat (Sulica), sprašuje Jezusa: »Kaj je resnica?« Kaj je resnica danes? Vladarji skušajo utemeljiti norme, ki jih sprejemajo z voljo zmanipuliranega ljudstva, z izglasovanimi procedurami in politično močjo. Lahko resnico določimo z dviganjem rok in upoštevanjem procedur »demokratičnega« totalitarizma? Mar ne gre velikokrat za hinavščino in za nasilje nad besedami? Tako sprejete vrednote in zakoni imajo za posledico kriminalna dejanja, krivice, razkroj družbe, samouničenje in pekel.
Družba je sekularizirana, ko vlada državna religija nevtralnosti; ko so tradicionalne religije, vključno s krščansko vero, ločene od življenja, omejene na sfero individualnega in zasebnega; ko tudi kristjani sledimo »vrednotam« in pravilom laicistične družbe.
Četudi vlada laž in hodimo od Poncija do Pilata, bo na koncu zmagala resnica. Kristjani smo povabljeni, da s svojim življenjem oznanjamo Božje kraljestvo. To poslanstvo nam je zaupal Ustanovitelj Cerkve – Jezus Kristus, Kralj Vesoljstva. Največja napaka bi bila, da vero »osvobodimo« od povezanosti z življenjem. Naš odnos z Jezusom vpliva tudi na javno življenje. Sveta Edith Stein in Maksimiljan Kolbe sta dokazala, da je mogoče biti kristjan celo v nacističnem koncentracijskem taborišču. Tudi mi imamo za to vse možnosti!
Bogdan Vidmar