Open/Close Menu Župnija svetega Štefana v Solkanu

Župnija Solkan - zavetnik sveti Štefan

Vsako leto se skupina navdušenih kolesarjev odpravi iz Solkana na kolesarsko romanje po poti treh svetišč (Sveta Gora – Marijino Celje nad Ligom – Stara Gora nad Čedadom). Tradicija poteka že 14 let zapored, toda letos so nas spremenjene razmere zaradi zaprte meje z Italijo prisilile v spremenjeno traso. Kljub zelo klavrni vremenski napovedi, so po blagoslovu v domači cerkvi s strani župnika Jožka Brica, kolesarji v soboto, 6. junija pognali pedale proti Čepovanu. Po spustu na Most na Soči je sledil vzpon k stari romarski cerkvi na Mengorah, kjer smo si ogledali poslikave Toneta Kralja in si vzeli čas za malico. Vrnili smo se na Most na Soči k cerkvi sv. Lucije, kjer nam je župnik Tomaž Kete opisal življenje te svetnice skozi poslikave Toneta Kralja, ki je s svojimi deli po številnih cerkvah od Višarij do morja zaznamoval slovensko narodnostno mejo v času zatiranja pod fašizmom. Preko Drobočnika in Gorenjega Loga smo pot nadaljevali po levem bregu Soče do Avč, kjer je sledil vzpon k Mariji Snežni nad Avčami. Sprejela sta nas župnik Lojze Kobal in gospa Damjana Pavlin, ki sta nam podala zgodovinsko ozadje in razkazala notranjost te čudovite pozno gotske cerkvice. Pred povratkom smo se s suhomesnatimi izdelki okrepčali na bližnji kmetiji Pr’ Lukčevih ter si na sosednji domačiji ogledali mini muzej predmetov iz 1. sv. vojne in starega kmečkega orodja. Spust proti Kanalu, kjer smo se ustavili ob lurški votlini je bil precej lažji. Celodnevno doživetje je vseh 22 udeležencev po več kot 90 kilometrih in okoli 1700 višinskih metrih zaključilo na placu v Solkanu v pričakovanju, da naslednje leto ponovimo spet.

Mengore

© 2020 Župnija Solkan izdelano z VamTam predlogo

Sledite nam: