Smo farizeji ali uboga vdova? Bistvo farizejev je videz, uspeh in pomembnost v družbi. Tak način življenja uničuje, pije energijo ter onemogoča pristnost. Uboga vdova je, v Markovem evangeliju, zadnja oseba s katero se sreča Jezus, tik pred svojim trpljenjem. Je »cerkvena učiteljica«, četudi ni napisala knjig in ni izrekla niti ene besede. Uči nas njeno srce.
Vrednost daru. Kaj resnično velja pred Bogom? Znamo drugim podariti nasmeh, pohvalo, nežnost in jih s tem opogumiti, preprečiti njihov propad, samomor? Kaj puščamo za seboj? Življenje ali opustošenje? Božja tehtnica ne tehta videza, marveč srce!
Dobrota in Martinovanje: Zgled je sv. Martin, roj. okoli l. 315 v Panoniji. Nekega zimskega dne je, kot častnik gardne konjenice, pred mestnimi vrati današnjega
Amiensa, z mečem razdelil svoj plašč in polovico dal od mraza prezeblemu beraču. Ponoči je sanjal Kristusa, ki je bil oblečen v njegov plašč in mu rekel: »Kar ste storili kateremu izmed najmanjših bratov, ste meni storili«. Odločil se je, da prejme sv. krst. Za nekatere je praznovanje sv. Martina priložnost, da se »nažgejo«. Sv. Martin ni spodbujevalec opijanja, marveč treznosti, zmernosti in pameti, ki pritiče oficirju. Spoštujmo žlahtno kapljico! Gojimo kulturo pitja!
Pijani pa nismo samo od vina! Še veliko bolj smo lahko opiti od sovraštva in pohlepa. Na god sv. Martina 1918 je bila ob 11. uri s podpisom premirja končana 1. sv. vojna. Nad 37 milijonov mrtvih, ranjenih in pogrešanih! Voditelji držav, opiti od krvi, so se streznili. Le začasno. Sledila je 2. sv. vojna: 60 milijonov mrtvih in 6 milijonov pobitih v povojnih pobojih. Kaj se dogaja danes? Koliko mrtvih bo, če pride do vsesplošne 3. sv. vojne, ki že poteka »po koščkih«?
Sveti Martin, prosi za nas!
Bogdan Vidmar