Kmetijstvo kot prispodoba
Apostol Pavel v pismu Galačanom (Gal 5, 22-23), kot metaforo za naše življenje uporabi »vrt«.Če je vrt zaraščen na njem raste plevel, če je vrt urejen pa dobri sadovi: ljubezen, veselje, mir. Kaj je vzrok te razlike? Zakaj lahko človek dela zlo ali dobro? Od česa je to odvisno? Iz srca prihaja nevoščljivost, sovraštvo, nečistost… Po drugi strani iz srca izhajajo tudi dobre stvari, če se damo voditi Svetemu Duhu. Kdo je pobudnik za dobro?
Božja beseda spreminja človekovo srce
Kaj je vzgoja? Ni dovolj prepovedati delati slabo in opozarjati na napake. Vzgoje ne smemo enačiti z nadzorom. V naši družbi je vedno več nadzora in kontrole. Ali to samo po sebi lahko prinese dobre rezultate? Pomembno je, kaj je v človekovem srcu. Človek potrebuje prostor za razmišljanje in za molitev. Branje Svetega pisma, obisk zakramentov, nedeljski počitek, ljubezen do bližnjih, ljubeči odnosi… vse to nas oblikuje in spreminja.
Kakšen vrt smo?
V šoli učenci obiskujejo razne predmete: zgodovina, jeziki, matematika, biologija, kemija … Pomembno pa je poznati tudi samega sebe. Da bi lahko dozorevali, se spreminjali, očiščevali in na koncu dosegli odrešenje in zveličanje, je potrebna »notranja gimnastika«. Spominjati se je včasih lepo; večkrat pa je, četudi ni prijetno, potrebno in pravično. Priznavanje svojih mej in svoje krivde pred Bogom in ljudmi nas osvobaja. Edina resnična revolucija se dogaja, ko »kristjani« postajamo kristjani.
Bogdan Vidmar