Open/Close Menu Župnija svetega Štefana v Solkanu

Župnija Solkan - zavetnik sveti Štefan

Tiha nedelja – nedelja molka in premišljevanja

K Jezusu so pismouki in farizeji pripeljali prešuštnico. Da bi ga skušali ali jo bo obsodil ali ne. Njihov cilj ni kamenjanje žene, ampak Jezusova smrt. Zanje je grešna žena le sredstvo za dosego njihovega cilja. Jezus sedi, molči in sklonjen piše po tleh. Razsodba: »Kdor izmed vas je brez greha, naj prvi vrže kamen vanjo.« Ob Jezusu svoje grehe premišljujemo: žena, pismouki, farizeji, jaz, ti…

Kamenjanje nekoč in danes

Mojzesova postava zahteva kaznovanje greha.Kdor je ubijal, prešuštvoval… mora biti kaznovan, kamenjan. Kamenjanje danes? Kamenjanje z besedami: obrekovanje; krivične obtožbe, medijska gonja proti določenim osebam! Cilj? Medijski umor, izguba dobrega imena, izločitev…

»Jaz te ne obsojam«

Danes bi, verjetno večina, ženo, ki so jo Judje postavili pred Jezusa, v imenu svobode, vzela v bran. Je bil Jezus že takrat tako napreden, razsvetljen in toleranten, kot zase trdi današnja t. i. zahodna družba? V resnici naša »demokratična« družba ni tako svobodna, kot se razglaša, razen če je svoboda v tem, da se sužnji borijo za to, da so vkovani v verige.

Greh

Lokostrelec, ki ne zadene cilja, reče: »zgrešil sem«. Greh je, ko ne dosežemo cilja in smisla življenja, ko srečo in zadovoljstvo iščemo na napačnih krajih; v egoizmu, napuhu, požrešnosti… S tem uničujemo sami sebe in druge, silimo v pekel odvisnosti, osamljenosti, nasilja, žalosti… Jezus je prijatelj grešnikov. To ne pomeni, da je prijatelj greha! Greh najbolj škoduje grešniku! »Pojdi in ne greši več« bi lahko prevedli: »Pojdi in si ne škodi, osvobodi se, živi!«. Božja ljubezen je resnična ljubezen, ker nas spodbuja da kot osebe rastemo in dozorevamo.

© 2020 Župnija Solkan izdelano z VamTam predlogo

Sledite nam: