Open/Close Menu Župnija svetega Štefana v Solkanu

Župnija Solkan - zavetnik sveti Štefan

Ribiči ljudi

Jezus je za ribiče ljudi poklical preproste ribiče. Za ribiče ljudi kliče tudi vsakega izmed nas. Ne le duhovnike in redovnike! Gibanje za svetost laikov in vprašanje o vlogi laikov v Cerkvi je prisotno že dolgo časa. To vprašanje je obravnaval 2. vatikanski koncil,

Letos,  2. februarja 2022, ob 75-letnic apostolske konstitucije Provida Mater Ecclesia (Pij XII.), je potekala Svetovna konferenca svetnih institutov. Ta konstitucija priznava pomen laikov in njihovo poklicanost k svetosti. Laiki se združujejo v svetne institute, laične organizacije, ki so utemeljeni z dejstvom, da imajo laiki njim lastne darove in se posvečajo na njim lasten način. Ta dokument je bil ob izidu »revolucionaren«. Kaj se je v 75 zgodilo v Cerkvi?  Kakšno vlogo imajo v Cerkvi cerkvena gibanja in laični inštituti?

Duhovnost laikov je drugačna od duhovnosti redovnikov in duhovnikov. V prvi cerkvi so se krščeni imenovali »sveti«. Svetost se ne nanaša v prvi vrsti na moralnost, na to, koliko je kdo dober, temveč na pripadnost Bogu. S krstom pripadamo Kristusu, četudi smo grešniki in se med seboj prepiramo. Pripadamo Cerkvi, ki ni le človeška organizacija, temveč je njena glava Kristus. Krst je temelj vsake svetosti. Sveti Duh nas uči, kako biti svet tam kjer si, kako biti seme, kvas, sol in luč sveta. Semena v zemlji ne vidimo, toda njegova prisotnost je bistvena. Podobno ne vidimo kvasa v testu, a brez njega testo ne bi zraslo, ne vidimo soli v jedi, a brez nje bi bila hrana plehka. Podobno lahko rečemo: od laikov je odvisno, kakšna je družba v kateri živimo. Naloga duhovnikov ni, da skušajo vernike vpeljati v svoj način življenja, temveč da laikom pomagajo biti kristjani v svetu. Bistveno poslanstvo Cerkve ni v tem, da se prilagodi svetu in njegovi posvetnosti ter zablodam, temveč, da svet vodijo k Bogu. Laiki so preroki in kateheti sredi sveta.

© 2020 Župnija Solkan izdelano z VamTam predlogo

Sledite nam: