»LAČNE JE NAPOLNIL Z DOBROTAMI«
Zbrala se je velika množica, da bi slišala Jezusa, kajti bili so lačni besede življenja.
Izraelsko ljudstvo je čakalo na preroka, ki jim ga je Mojzes obljubil.
Jezus o sebi trdi to, kar lahko reče le Bog sam: Jaz sem pravi nebeški kruh, ki lahko potešim vašo najglobljo lakoto.
Geste, ko pomnoži kruh in ribe ter nahrani množico, nas spominjajo na zadnjo večerjo z njegovimi učenci. Te geste lahko vedno vidimo pri vsakem obhajanju evharistije.
Evharistična hrana nas združi z Jezusom Kristusom, saj nas naredi deležne njegovega poveličanega življenja.
Ignacij Antiohijski (35–107 po Kr.) pravi, da je evharistija »tisti kruh, ki je protistrup za smrt in hrana, da večno živimo v Jezusu Kristusu«.
Po obhajanju in prejemanju evharistije postajamo vedno bolj živo in vidno Kristusovo telo sredi tega sveta.
Nahranitev pet tisoč mož razkriva izjemno velikodušnost Boga do nas.
Hkrati pa nas naredi radodarne, in nam da okušati radost biti skupaj z njim kruh življenja za ljudi.
Papež Frančišek ustanovil Svetovni dan starih staršev in ostarelih
25.7.2021
Starost je milost, je poslanstvo, je poklicanost. Da starostniki ne bi ostali pozabljeni, bo Cerkev vsako četrto nedeljo v juliju obhajala svetovni dan starih staršev in ostarelih.
Papež je zapisal: »Potrebujemo ostarele, ki molijo, kajti starost nam je dana ravno za to. Mlade ambiciozneže lahko spomnimo, da je življenje brez ljubezni suhoparno življenje. Prestrašenim mladim lahko rečemo, da se strah pred prihodnostjo lahko premaga. Mlade, pretirano zaljubljene vase, lahko spomnimo, da je večje veselje v dajanju kot prejemanju. Dedki in babice oblikujejo stalni zbor velikega duhovnega svetišča, kjer molitev prošnje in pesem hvalnica podpirata skupnost, ki dela in se bori na polju življenja.«
Papež starostnike pogosto opredeljuje kot bogat zaklad modrosti, ki s tem, da predstavlja spomin preteklosti, zagotavlja tudi prihodnost. Kvaliteta neke družbe se kaže v njenem odnosu do ostarelih.